Kedilerinizi Kendinizden Sakının
Domuz gribinin en son bir kedide görülmesiyle ilgili olarak Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz grip olan kedi sahiplerinin hayvanlarına mikrop bulaştırmamaları için uzak durmaları gerektiğini söyledi.

Domuz gribi virüsün insandan kediye geçmesiyle ilgili olarak İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ntvmsnbc’ye açıklamalarda bulundu.
Prof Yılmaz son aylarda İngiltere, Amerika, Canada ve İrlanda’da yapılan araştırmalarda virüslü domuzların çevresinde bulunan kişilerde hastalık gözlenmediğinin rapor edildiğini söyledi. Yılmaz, “H1N1 virüsü bulunan domuzların çevresindeki turistler, çiftlik sahipleri üzerinde virüs görülmemiş. Yalnız Kanada’da bir iki vakaya rastlanmış” dedi.

Domuz gribinin şu anda hayvanlarda çok görünmediğini kaydeden Yılmaz, insanlarda virüsün daha sık görüldüğünü sözlerine ekledi.

Prof Yılmaz virüsün insandan kediye geçmesiyle alakalı olarak “tür değiştirdi”ğini vurguladı. Virüsün başka hayvanlara sıçramasının genetik değişim açısından risk oluşturacağını anlatan Yılmaz hayvan sahiplerine bir uyarıda da bulundu.

Yılmaz, “Virüsün insanlardan hayvanlara bulaşma olasılığı şu anda daha yüksek gözüküyor. Bu yüzden grip olan hayvan sahipleri özellikle kedi sahipleri hayvanlarını kendilerinden uzak tutsunlar” dedi.

 
:: Diğer Haberler + tüm haberleri gör
 
- Parazitli İguana Sahibini Hasta Etti.
- Bir Metre Ağ Örebilen Örümcek Keşfedildi
- Maymunların Domuz Gribi İlacı 'Kırmızı Şarap'
- Şempanzelere Özgü Bir Cenaze Töreni
 
   
 
 
  Adres: Cumhuriyet Mh. Dr. Kâmil Sk. No: 11/B-C Adapazarı / Sakarya
Telefon: 0 264 2732803 - 0 264 2745050
E - Posta: bilgi@timurdemir.com